Což takhle dát si: Klanoprašku?

Pro ty z vás, kteří absolutně netuší, co to ta klanopraška vlastně je a k čemu je to dobré: klanopraška čínská neboli schizandra je dřevitá liána z jihovýchodní Asie. To, co nás na této rostlině zajímá primárně, jsou její drobné červené bobule. Právě tyto bobule totiž kromě toho, že hezky vypadají, obsahují mnoho zajímavých zdraví prospěšných látek. Klanopraška je poměrně neznámá, což je dost s podivem. Může toho totiž nabídnout opravdu hodně!

 

Na klanoprašku jsem narazil poprvé v souvislost s jejími pozitivními vlastnostmi na imunitní systém. Hledal jsem něco, čím bych mohl svému tělu pomoci odolávat nemoci. :) A mezi mnohými dalšími zajímavými přírodními dary, o kterých možná napíšu zase někdy příště, se objevily tyto nenápadné červené bobule. Začal jsem tedy zkoumat, co mi můžou nabídnout. A nestačil jsem se divit, jak může být taková malá bobulka všestranná a účinná. 

Klanopraška obsahuje řadu látek, které významně posilují organismus. Působí jako adaptogen, to znamená, že pomáhá zvyšovat odolnost organismu a může vás tak podpořit v psychicky nebo fyzicky náročných či stresových situacích. Přispívá též k normální funkci jater a trávicího traktu, podporuje psychickou pohodu a koncentraci, zahání únavu. To je opravdu celá paleta zajímavých účinků. 

Co je už pro mě zajímavé méně – ale je to samozřejmě subjektivní – je její chuť. :))) Někteří užívají sušené bobule k přípravě čajů, tuto možnost však osobně tolik nedoporučuji, bobule mají charakteristickou hořkokyselou výraznou pikantní chuť. Je to chuť né vyloženě ošklivá, ale každopádně velmi velmi zvláštní a nezvyklá. Pokud si tedy kupujete klanoprašku k přímé konzumaci, sáhněte spíše po doslazované variantě. Snazší je ale užívat klanoprašku ve formě kapslí nebo tinktury. Pokud byste ji chtěli pěstovat doma, určitě pak najdete řadu dalších tipů na zpracování v podobě kompotů, likérů, vína, limonád nebo džemu. Dovedu si představit i využití v kuchyni, při dochucení asijských jídel. Zatím jsem to ještě nevyzkoušel, ale myslím si, že vzhledem ke své velmi charakteristické chuti musí některé asijské pokrmy opravdu skvěle doplnit. 

Takže zbývá už jen dodat, že klanopraška je co se účinků týče opravdu velmi mocný přírodní lék! Jen je potřeba zvolit formu konzumace, která pro nás bude přijatelná. Produkty obsahující klanoprašu u nás na eshopu (zatím) nemáme, rozhodl jsem se o ní ale i přesto napsat, protože mě opravdu zaujaly její účinky. Pokud byste chtěli ale vyzkoušet jiné přírodní látky pro posílení imunity či celého organismu, neváhejte a sáhněte třeba po extraktu z rostliny Echinacea Echinfis

Biiolitabs s obsahem černého česneku nebo Pycnogenol či Pycnogenol Strong s výtažkem z borovice pobřežní, který je také skvělým doplňkem pro lidi pohybující se ve stresovém prostředí. V současné „době covidové“ je pro mě dobrá imunita opravdu prioritou, proto mám teď zvýšený zájem o podobné přírodní látky, což mě dovedlo i k publikování článku o klanoprašce. Doufám tedy, že se mi moje péče o imunitní systém vyplatí. A vám také moc držím palce, ať vás ani vaše blízké koronavirus nezasáhne.

Zkoumejme možnosti, jaké příroda nabízí, jezme zdravě, hýbejme se a snažme si vybudovat si dobrou imunitu. Určitě se nám to vyplatí! :)